Život

Bez sebevědomí se v mezilidských vztazích prostě neobejdete, ať chcete cokoliv. Nedostatek sebevědomí je důvodem, proč se někdo nechová tak, jak potřebujete. Potřebujete ho, když máte pocit, že děláte všechno správně a výsledek tomu neodpovídá. Sebevědomí se odráží ve vašem chování tak, že to, co od ostatních chcete považujete za normální a proto s tím nemají, ani oni problém. Sebevědomí vám dodává klid, pohodu, jistotu a lidé vám věří. Mají z dané věci naprosto stejné pocity, jako vy.    

Když si nejste jisti sami sebou a tím, co chcete, působíte na lidi okolo sebe zcela jinak. I když vy si to neuvědomujete. Lidé z vás mají zcela jiné pocity. Vnímají nejistotu, pochybnosti nebo strach a tyto pocity na ně přenášíte. Chováte se tak, že vám nevěří. Mají problém s tím, co od nich chcete. Nemají z vás dobrý pocit. Proto je nedokážete přesvědčit, že je v pořádku, normální, co od nich chcete. A tak se chovají, jak sami chtějí. Jak jsou zvyklí, jak jim vyhovuje, jak si myslí, že je správné z jejich pohledu. Naučte se chovat sebevědomě a dosáhnete toho, co chcete. Sebevědomí není nic špatného. Prostě jen víte, co chcete a nemáte problém se podle toho chovat.

Samozřejmě, že v mezilidských vztazích je důležitá komunikace. I v tomto případě platí, že pokud nedokážete druhé přesvědčit svými argumenty, nebudou se chovat, jak od nich chcete nebo dělat, co od nich chcete. Zvláště, pokud mají rozdílný pohled na stejnou věc. Musíte je umět přesvědčit svým chováním a argumenty, aby svůj pohled změnili. Třeba tím, že jim vysvětlíte, že vám jde oběma o to samé, jen se na to, každý z vás dívá rozdílným pohledem a každý z vás toho chce dosáhnout jiným způsobem. Proto musíte umět druhé přesvědčit, aby vám věřili, že váš způsob, vaše řešení je lepší. Jen tak může být něco podle vašich představ. Nebo se musíte umět domluvit. Najít takové řešení, se kterým budete spokojeni oba. Nestát si tvrdohlavě za svým, ale domluvit se tak, abyste byli spokojeni oba. Uvědomit si, že cíl máte společný. Tak najděte společnou cestu, jak toho dosáhnout. I k tomu, ale potřebujete sebevědomí, aby vám lidé věřili, že komunikace je něco normálního a neměli problém s vámi komunikovat.  

V komunikaci je důležité si uvědomit, že když s něčím máte problém, něco vám nevyhovuje, není tak, jak byste chtěli, potřebovali, tak je potřeba to říci. Vy u druhých vidíte, co by mohli nebo měli dělat jinak. Ale oni sami si to neuvědomují, protože se jedná o zvyky chování. Neuvědomují si, jak se chovají. Platí to i obráceně. Lidé to vidí u vás a vy si to neuvědomujete. Pokud se vzájemně dokážete upozornit na to, co si sami nedokážete uvědomit, výrazně tím zlepšíte své vztahy. Ale nezapomeňte, že s tím nemůžete začít, dokud to nebudete považovat za něco normálního. Dokud vám bude chybět sebevědomí. Jinak lidi svým chováním nepřesvědčíte, že je to normální chování dospělého člověka a váš pokus skončí katastrofou. Budou se dále chovat tak, jak jsou zvyklí a ještě budou naštvaní.

Když chcete, aby se někdo choval nebo něco udělal podle vaší představy. Když potřebujete, aby si někdo vytvořil určitý zvyk chování, tak nesmíte mít v první řadě problém mu svou představu sdělit. K tomu potřebujete sebevědomí. Musíte mu vysvětlit, co od něj chcete, proč to od něj chcete a kdy to chcete nebo potřebujete. Pokud mu nesdělíte celou představu, neudělá to tak, jak chcete, budete mít pocit, že se na něj nemůžete spolehnout a budete zbytečně naštvaní. Dotyčný nebude chápat proč, protože to udělal nejlépe, jak mohl. Je to stejné, jako když vám někdo bude předčítat z knihy, ale konec vám nepřečte. Tak si ho domyslíte. Nic jiného vám nezbude. Když vše uděláte správně a s patřičným sebevědomím, tak dosáhnete toho, že vám dotyčný bude věřit, nebude mít s danou věcí problém a bude se chovat tak, jak potřebujete nebo chcete. A vy budete mít pocit, že se na něj můžete spolehnout, že mu můžete věřit. Potřebujete to v mezilidských vztazích v rodině, i v práci.

Naučím vás, jak jak přemýšlet, aby vám určité věci nedělaly problém, ale naopak jste je začali považovat za přirozené a normální. Díky tomu získáte zdravé sebevědomí a zcela jiné chování. Máte pocit, že vám nechybí sebevědomí, ale trpělivost, pevná vůle atd? I s tím vám pomůžu. Pokud máte jasno v tom, čeho potřebujete dosáhnout. A pokud jste momentálně v situaci, že nechápete, co se to s vašim životem děje, že v tom nevidíte smysl a logiku, ale chcete s tím něco udělat, pomůžu vám. 

To, že v něčem nevidíme logiku neznamená, že tam není. Jen jí nejsme schopni vidět nebo jí nehledáme.