Pevná vůle

Dáváme si Novoroční předsevzetí. Někdy to myslíme ze srandy a jindy smrtelně vážně. Chceme s něčím začít nebo něčeho nechat. Něco ve svém životě změnit, něco udělat pro sebe. Vyřešit konkrétní problém nebo chceme dosáhnout určitého cíle. 

I přesto, že se jedná o něco, na čem nám záleží, co je pro nás důležité, zůstaneme jen u toho chtění. Máme motivaci, odhodlání a přesto to nestačí k tomu, začít se změnou. Jak je to možné? Vždyť my chceme, potřebujeme to nebo víme, že musíme. Mnohdy s námi nepohne, ani strach z některých věcí. V určitých případech je na vině naše zažité myšlení. Vzorce myšlení, které jsou hluboko uloženy v podobě určitých postojů, názorů, přesvědčení, toho, čemu věříme. A tohle myšlení je v rozporu s tím, co chceme. Dokud nezměníme myšlení, nikam se nepohneme. Někdy je na vině zvyk, jak žijeme svůj život a tak určité změny v nás okamžitě vyvolávají pocity a myšlenky, které nám hází klacky pod nohy. Odrazují nás od toho, co chceme. Takže si nevěříme, chybí nám sebevědomí, pevná vůle, odhodlání, síla, energie, trpělivost, schopnost dotahovat věci do konce atd. 

Chceme udělat něco pro své zdraví. Buď tím chceme vyřešit určitý problém nebo mu předejít. Ale nejsme schopni se rozhýbat. Odkládáme to, i přesto, že víme, co konkrétního proto musíme udělat. Cvičit, běhat, chodit na procházky, jezdit na kole, chodit do posilovny apod. Buď vůbec nezačneme nebo to po čase vzdáme a nedotáhneme do konce. Někdy chceme tuto změnu udělat trvale, ale výsledek je stejný. Chceme se začít jinak stravovat. Začít jíst menší porce, jíst jen do určité hodiny, jíst méně sladkého, slaného, jíst více ovoce a zeleniny, chceme vynechat určité potraviny nebo je omezit, ale nedokážeme to. Buď vůbec nezačneme nebo to nevydržíme tak dlouho, jak chceme. Třeba napořád.

Chceme kvůli zdraví více relaxovat, odpočívat, věnovat více času sami sobě. Začít číst, poslouchat muziku, chodit do divadla apod., protože víme, že pro zdraví fyzické je důležité i to zdraví psychické. Máme motivaci, lékař nám to doporučil, takže chceme, ale svůj životní styl změnit nedokážeme. Stále sklouzáváme k chování, které je pro nás přirozené a normální. Na jaké jsme zvyklí. Říkáme, že na to nemáme čas, musí to počkat atd. Víme, co chceme začít dělat a s čím chceme přestat, ale nedaří se nám to. 

Stejnými problémy můžeme trpět, když se snažíme zhubnout. Někdy i zhubneme, ale nakonec se nám váha vrátí, protože jsme se nedokázali i nadále chovat, jak bylo zapotřebí. Někdy chceme zhubnout trvale a někdy jen tzv.do plavek. Na přechodnou dobu. S čím máte problém začít nebo co nedokážete dotáhnout do konce, udržet si to.

Někdy potřebujete začít pít méně alkoholu, přestat kouřit nebo to alespoň omezit. Kolikrát už jste si dávali tohle předsevzetí? Přitom víte, že to potřebujete kvůli zdraví. Záleží vám na něm a je na čase udělat ve svém životě určité změny. Chcete s tím konečně začít? Víte, čeho chcete dosáhnout, ale chybí vám pevná vůle? Už nikdy nechcete sklouznout k tomuto zlozvyku? 

Máte cíl. Dokončit školu. Udělat zkoušky, státnici, chcete se dále vzdělávat. Ale nedokážete se k tomu rozhoupat. A zase. Motivaci máte, je to pro vaší další kariéru důležité, pro vás život. Chcete se konečně rozhoupat a přestat to odkládat. Když se máte učit na zkoušky, tak se do toho nechcete nutit, chcete sednout a učit se a tak dlouho, jak je potřeba a tak často, jak je potřeba. Chcete to přestat nechávat na poslední chvíli a začít se připravovat včas. Neodkládat to na poslední chvíli. Chcete se naučit cizí jazyk? A chcete konečně začít a dotáhnout to, až do cíle. Chcete přestat být věčný začátečník? Chcete mít pevnou vůli a chovat se, jak potřebujete?

Chcete zajít do obchodu, uklidit, začít se učit, přestat se flákat a jít něco dělat. Chcete si udělat něco do práce, do školy, zajít na úřad, ale hledáte výmluvy, proč to odložit nebo proč se na to nakonec vykašlat. Přitom víte, že musíte, potřebujete to udělat, ale lenost zvítězí. Někdy je to jednorázová záležitost. Takže, když jí uděláte, budete mít klid. Už na to nebudete muset myslet. Díky tomu budete v pohodě a žádný stres. Logicky budete spokojeni sami se sebou. Přesto se nedokážete chovat, jak chcete. I proto můžete mít pocit, že nejste dostatečně zodpovědní, že se sami na sebe nemůžete spolehnout. A stejné pocity z vás mohou mít lidé okolo vás i v práci. I oni si mohou myslet, že jste líní, nezodpovědní, že se vám nedá věřit a nedá se na vás spolehnout. Chcete umět určitou věc neodkládat a udělat jí hned?

Příklady

Představte si, že vám chybí pevná vůle ráno vstát, když budík poprvé zazvoní. Je to konkrétní problém, který vás trápí a chcete ho vyřešit. Řeknete si ještě pár minut. Najednou vyletíte z postele s tím, že jste zaspali. V tu chvíli začínáte být ve stresu, že nestihnete, co potřebujete. Na silnicích je zácpa, autobus vám zrovna ujel atd. Máte zpoždění. Omlouváte se, máte špatný pocit ze sebe, máte pocit, že se na vás každý špatně dívá, hledáte výmluvy, abyste nevypadali, jako nezodpovědní lenoši. A jak by bylo krásné a jednoduché, kdybyste naopak vstali z postele ihned. Tak, jak jste si naplánovali a chtěli. Klid, pohoda, dobrý pocit, že všechno stíháte, na vše máte dostatek času.

Máte cíl zhubnout. Ale musíte proto udělat několik věcí. Omezit přísun kalorii, cvičit, běhat, nejíst po osmé hodině večerní a o víkendu, alespoň jednou za čtrnáct dní vyrazit někam na výšlap. Jste si jisti, že pokud tohle vše dodržíte, zhubnete kolik potřebujete do určité doby. A teď máte problém buď vůbec začít, i když chcete. Nebo máte problém s jednou, či více věcmi, které proto musíte udělat. A zase. Buď hned od začátku máte problém s určitou věcí nebo od určité chvíle. Musíte se přemlouvat, nutit, nadáváte si, že jste slabí, pochybujete, že to dokážete a zvládnete. Vidíte výsledky, ale neodpovídají vaší představě a to může být důvod, proč to vzdáte. Ale víte, že kdybyste měli pevnou vůli, tak svého cíle nakonec dosáhnete, protože to prostě nevzdáte. Někdy k dosažení cíle potřebujeme ještě odhodlání, klid, jistotu, schopnost dotahovat věci do konce. 

Líbilo by se vám vytvořit si takový zvyk nebo návyk, o kterém víte, že ho potřebujete? Mezi zvyky a návyky řadíme věci, které potřebujeme dělat opakované. Buď každý den, několikrát týdně nebo pravidelně, ale jednou za čas. A nechceme s nimi nebo sami se sebou bojovat. Přemáhat se, přemlouvat, nutit. Chcete, aby určitý zvyk a návyk pro vás byl přirozenou a běžnou součástí života? Něco, nad čím nepřemýšlíte, ale co automaticky děláte? Traduje se, že vytvoření zvyku trvá přes měsíc. Znám způsob, díky kterému si určitý zvyk nebo návyk vytvoříte během jednoho, maximálně dvou týdnů. Někdy i dříve. 

Sebevědomý člověk ví, co chce, co proto musí udělat a nedělá mu to problém, protože má potřebné vlastnosti, schopnosti nebo povahové rysy. Prostě se dokáže chovat tak, jak potřebuje. A k tomu potřebujete třeba pevnou vůli.