Odvaha

Odvahu potřebujeme, když chceme někomu říci, co zrovna máme na srdci a na jazyku. Když odvahu nemáme, mlčíme. Když mlčíme, nic se nezmění. Situace, život, lidé, ani jejich chování k nám. Víte, komu chcete umět říci, co máte na srdci a na jazyku? 

Odvaha nebo schopnost zachovat klid nám chybí, když chceme určitou věc říci určitému člověku. Protože z určitých lidí máme přehnaný strach nebo zažitý respekt. Bojíme se, jak přijmou, co jim chceme říci. Co si o nás budou myslet, jak se to odrazí v jejich dalším chování k nám atd. A je jedno, jestli se jedná o číšníka v restauraci, pokladní v obchodě, o partnera, vlastní děti, rodiče, kolegu nebo šéfa v práci. O člověka, který má moc, peníze nebo postavení. Někdy máme tento problém, jen pokud se jedná o opačné pohlaví. 

Ale zakopaný pes může být také v tom, že nemáme problém s určitým člověkem, ale s určitou věcí. To znamená, že určité věci nedokážeme lidem říci. A někdy je to kombinace obojího.

Odvaha nám chybí, když přemýšlíme nad tím, jestli máme říci co máme na srdci a na jazyku teď nebo později. Říkáme si, "tak počkám, zavolám později" a později odvahu buď nenajdeme nebo ano, ale jsme na sebe naštvaní, že jsme s tím tak dlouho otáleli. Takže pro nedostatek odvahy odkládáme, co potřebujeme říci hned. A někdy, když odvahu konečně najdeme zjistíme, že ten druhý nechápe, proč jsme se nesvěřili hned. Ten problém je v naší hlavě.

Odvaha nám chybí, když přemýšlíme, jestli teď za někým jít a říci, co máme na srdci. Co když se mu to zrovna nebude hodit, budu rušit, bude naštvaný, že otravuji, obtěžuji atd. Pochyby, obavy, nejistota, strach. Víte, u koho vám to dělá problém a chcete to změnit?

Chcete mít odvahu říci konkrétním člověku, co máte na srdci nebo na jazyku a to hned a neodkládat to?

Chcete mít odvahu říci někomu, že se vám něco nelíbí?

Odvahu svěřit se někomu s tím, co vás trápí, protože se vám uleví?

Chcete mít odvahu říci někomu ne, dost, stačí?

Chcete umět určitému člověku říci svůj názor, postoj, svůj pohled na určitou věc, co si o určité věci myslíte?

Chcete mít odvahu říci někomu pravdu?

Co chcete umět někomu říci, ale nemáte odvahu?

A máte tedy problém s určitým člověkem nebo určitou věcí.

Odvaha není nic, s čím se člověk narodí. Je to schopnost nebo vlastnost, kterou člověk získal buď tím, že se naučil určitým způsobem přemýšlet nebo se naučil určitým způsobem chovat. Vytvořil si určitý zvyk. Nejčastěji, už jako dítě. A nezapomeňte, že co sami neumíte, nemůžete naučit své děti. S čím sami máte problém, budou mít problém pravděpodobně i vaše děti. Víte, kde chybí odvaha vám i vašim dětem? Pozorujete u nich stejné problémy, jako u sebe? Řešení existuje a není až tak složité a těžké. Odvaze se můžete naučit, i když jste už dospělí.